Unapasa Hakkında!

100 sene önce Balkanlar’da başlayıp günümüze kadar gelen yolculuk boyunca buğday ve hamurla yoğrulmuş bir ailenin temsilcileri olarak, bu kültürel mirası günümüzün modern teknolojisi ile harmanlamak üzere yola çıktık. Son teknoloji üretim hatlarıyla donatılmış, üst düzey hijyen standartlarına göre tasarlanmış, ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi uygulanmakta olan 2500 m2 kapalı alanda yer alan üretim tesisimizde, müşteri ihtiyaçları paralelinde taze fırıncılık ürünleri üretiyoruz.

Süreç 01 Tüm çalışanlarımızın hijyen kurallarına en üst düzeyde uyum sağladıklarını sürekli kontrol eder, hammadde tedariğinden sevkiyata kadar, hijyen standartlarına eksiksiz uyulduğundan emin olarak çalışırız.
Süreç 02 Tesisimize gelen unu, kazanlara dökülmeden önce mutlaka ambara alarak ipek elekler yoluyla bir kere daha eleme işleminden geçiririz.
Süreç 03 Hammaddelerin karıştırılması, yoğurma ve şekil verme aşamalarının tamamını otomatik sistemler yardımıyla standart şartlar altında gerçekleştiririz.
Süreç 04 Fırıncılıktaki en hassas aşamalardan olan mayalandırma işlemini, otomasyon ile kontrol edilebilir koşullar altındaki özel ortamda gerçekleştiririz.
Süreç 05 Pişirme bölümümüzde bulunan endüstriyel tünel tipi ve taş tabanlı katlı fırınlar ile ürüne özel doğru pişirme yöntemini kullanarak, soğutma alanımızda paketlenmeye hazır sıcaklığa geldikten sonra otomatik paketleme hatlarında paketleme işlemini gerçekleştiririz.
Süreç 06 Kalite ekibimizin, her aşamasında yakın takip ettiği tüm bu işlemlerden sonra, yine kalite ve hijyen standartlarımıza uygun şekilde, ürünlerimizi kendi araç filomuz ile müşterilerimize ulaştırırız.

Sertifikalarımız

Kalite ve Gıda Güvenliği Politikamız

UNAPASA olarak müşterilerimize sürekli olarak kaliteli, güvenli ürünler sunabilmek amacıyla oluşturduğumuz ve eksiksiz uyguladığımız Kalite ve Gıda Güvenliği Politikamız;

  1. Hammadde girişinden itibaren üretimdeki tüm aşamalarda yasal mevzuatlara, yerel ve uluslararası gıda güvenliği politikalarına tam uyum sağlamak,
  2. Müşteri talep ve ihtiyaçları doğrultusunda en iyi ve en kaliteli ürünler için kalite ve gıda güvenliği uygulamalarını sürekli geliştirmek,
  3. İyi Hijyen Uygulamalarını ve sektördeki yenilikleri takip ederek insan sağlığına ve çevreye duyarlı üretim yapmak,
  4. Teknolojik gelişmeleri takip ederek üretimde verimliliği artırmak,
  5. Sürekli gelişimi hedefleyerek personelin bilgi ve beceri düzeylerinin artırılması yönünde eğitim faaliyetlerinde bulunmak, gıda güvenliği politikasının tüm çalışanlar tarafından iyi anlaşılmasını sağlamak,
  6. Tedarik zincirinde yer alan iş ortaklarımızla etkin bir iletişim kurarak gıda güvenliğinin ve kalitesinin korunmasını sağlamak.